Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Turku Gonul Calamazsan Askin Sazini
 Osman Gazinin Rüyasi   EmptyC.tesi Ağus. 31, 2013 4:56 am tarafından AyMaRaLCaN

» Dilber_Sevgi Xezani
 Osman Gazinin Rüyasi   EmptyC.tesi Ağus. 31, 2013 4:55 am tarafından AyMaRaLCaN

» Zindan (Servet Kocakaya)
 Osman Gazinin Rüyasi   EmptyC.tesi Ağus. 31, 2013 4:55 am tarafından AyMaRaLCaN

» Edip Akbayram Su Metrisin onu
 Osman Gazinin Rüyasi   EmptyC.tesi Ağus. 31, 2013 4:54 am tarafından AyMaRaLCaN

» Vusal Eliyev - Qerib eldeyem
 Osman Gazinin Rüyasi   EmptyC.tesi Ağus. 31, 2013 4:53 am tarafından AyMaRaLCaN

» Veysel Uluagac Arkadas
 Osman Gazinin Rüyasi   EmptyC.tesi Ağus. 31, 2013 4:52 am tarafından AyMaRaLCaN

» Seninle Basladim Bitsin Seninle
 Osman Gazinin Rüyasi   EmptyC.tesi Ağus. 31, 2013 4:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» SENI SEVERDIM
 Osman Gazinin Rüyasi   EmptyC.tesi Ağus. 31, 2013 4:50 am tarafından AyMaRaLCaN

» Xuraman Fecrin Elvida
 Osman Gazinin Rüyasi   EmptyC.tesi Ağus. 31, 2013 4:49 am tarafından AyMaRaLCaN

En bakılan konular
Azerbaycan Haber siteleri mediaforum.az
Türkçe-Arnavutça Ortak Sözcükler
QARABAĞ: ETİMOLOGİYASI, ƏRAZİSİ VƏ SƏRHƏDLƏRİ
Azeri Kız İsimleri
Azerbaycan Şarkıları
Muğamlar
Flatcast için Dj Panel v2.0
En Anlamlı Sözler
Emlak Meseleleri Devlet Komitesi
Ele Baxma-Efkan Durmaz-REMIX
Anahtar-kelime
özellikleri ilginç bayrak qarabag azerbaycan osmanlı
Similar topics
    Kimler hatta?
    Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 121 kişi Perş. Tem. 27, 2017 10:34 pm tarihinde online oldu.

Osman Gazinin Rüyasi

YazarMesaj
    Admin
    Admin
    Admin

Osman Gazinin Rüyasi   Empty
    MesajKonu: Osman Gazinin Rüyasi     Osman Gazinin Rüyasi   EmptySalı Tem. 16, 2013 3:40 am

Osman Gazinin Rüyasi

osman gazi edebalinin evinde misafirdir,gece yatmak için osman gaziye bir oda verirler odada derli toplu bir yatak
    vardir ve birde yatagin ucunda bir kuran-i kerim asilidir.osman gazi yatagi bozmaz çünkü eger o yatakda yatarsa
    kuran-i kerime küfredecegini saygida kusur etmez ve yatagin yaninda yatar o sicak yatagin yerine ve gece garip bir
    rüya görür.sabah edebali osman gazi bu halini sorar ve :
    -ne oldu sana hizmetde ne kusur verdikde yatagi bile bozmadin yerde yattin?
    -yatagin ucunda kuran-i kerim vardi ona saygisizlik etmezdim.gece garip bir rüya gördüm,yorumlaya bilir misiniz?
    Edebali'nin gögsünden bir hilâl çikar, bu hilâl büyüyerek dolunay halini alir ve Osman Gazinin gögsüne girer. Daha
    sonra aralarindan bir agaç çikar, gittikçe büyür, yesilligi ve güzelligiyle ziyadelesir. Bu agacin gölgesi üç kita
    ufuklarini denizleri ve karalariyla kusatir. Kafkas, Atlas, Toros ve Emos daglari, bu yapraklar denizinin dört rüknü(diregi)
    gibi görünür. Agacin kökünden Dicle, Firat, Nil ve Tuna çikar. Ovalar ekinlerle dolu, daglar ormanlarla dalga dalga kaplidir.
    Daglardan çikan sular, gül ve servi bahçelerinin içinden siril siril akar. Ovalarda; kubbeler, ehramlar, dikili taslar,
    sütunlar, latif kulelerle müzeyyen sehirler görünür. Agacin dallari altindaki bu muhtesem manzara büyümeye devam ederken
    aniden siddetli bir rüzgâr çikar. Agacin yapraklari bütün sehirlerin üzerine -özellikle degerli bir yüzük hükmündeki Istanbul'a- dogru yayilir.

rüyayi duyan edebali sasirmakdan kendini tutamaz.
    -seni kutluyorum sen öyle birisinki senin kurdugun devlet bir agaç gibi dayanikli olacak.agaçdan çikan her meyve ile gurur duyacaksin.senin gördügün hilal ise benim kizimin belindeki (Malhun Hatun) hilaldir buyüzden sen benim kzim ile evleceksin.

ve evlenirler ve osman gazi devletin yönetimi ele alir.ve köklü bir agaç topraga dikilmis olur....

Alıntı
    https://ay-maral-can.yetkinforum.com

Osman Gazinin Rüyasi
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » osman öztunc bu ask