AnasayfaKapıGaleriSSSAramaKayıt OlGiriş yap
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Turku Gonul Calamazsan Askin Sazini
C.tesi Ağus. 31, 2013 4:56 am tarafından AyMaRaLCaN

» Dilber_Sevgi Xezani
C.tesi Ağus. 31, 2013 4:55 am tarafından AyMaRaLCaN

» Zindan (Servet Kocakaya)
C.tesi Ağus. 31, 2013 4:55 am tarafından AyMaRaLCaN

» Edip Akbayram Su Metrisin onu
C.tesi Ağus. 31, 2013 4:54 am tarafından AyMaRaLCaN

» Vusal Eliyev - Qerib eldeyem
C.tesi Ağus. 31, 2013 4:53 am tarafından AyMaRaLCaN

» Veysel Uluagac Arkadas
C.tesi Ağus. 31, 2013 4:52 am tarafından AyMaRaLCaN

» Seninle Basladim Bitsin Seninle
C.tesi Ağus. 31, 2013 4:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» SENI SEVERDIM
C.tesi Ağus. 31, 2013 4:50 am tarafından AyMaRaLCaN

» Xuraman Fecrin Elvida
C.tesi Ağus. 31, 2013 4:49 am tarafından AyMaRaLCaN

En bakılan konular
QARABAĞ: ETİMOLOGİYASI, ƏRAZİSİ VƏ SƏRHƏDLƏRİ
Türkçe-Arnavutça Ortak Sözcükler
Azerbaycan Şarkıları
En Anlamlı Sözler
Muğamlar
Emlak Meseleleri Devlet Komitesi
Flatcast için Dj Panel v2.0
Ele Baxma-Efkan Durmaz-REMIX
Azeri Kafkas Resim
Azer’in Duası (Almas Yıldırım)
Anahtar-kelime
qarabag
Kimler hatta?
Toplam 1 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 1 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 121 kişi Perş. Tem. 27, 2017 10:34 pm tarihinde online oldu.

Paylaş | 
 

 Dramatik türün janrları (janr –edebi eserin bir kolu)

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 549
Puan : 1457
Reputation : 15

MesajKonu: Dramatik türün janrları (janr –edebi eserin bir kolu)   Perş. Tem. 11, 2013 11:50 pm

Dramatik türün janrları (janr –edebi eserin bir kolu)

 


Dramatik türün üç temel janrı vardır: komedi, trajedi, drama.
Komedi. Yunan kelimesidir ve neşeli toplantı, neşeli temaşa demekdir. Doğuda bu janra mezheke de denir. Mezheke (komedi, şaka, fıkra) Arapça komik kelime veya komik hareket demektir. Hayat olaylarını komik tarzda yansıtan piyese komedi veya mezheke denir. Komedi'de gülüşe sadece eğlence aracı olarak bakmak olmaz. Komedi'de gülüş sosyal-ahlaki içerik taşıyor, yazar bedii gülüşü kullanmakla toplumda olan eksiklikleri eleştirmekle gidermek amacı gütmektedir. Komedi'de gülüş yaratmanın çeşitli yöntemleri vardır. Azerbaycan Edebiyatı tarihinde ilk komedi M.F.Ahundzadenin "Hekayeti-Molla İbrahimhelil kimyager" eseridir. Edebiyatta müzikli komedi örnekleri de vardır. Sözle muzigin vahdeti esasında oluşan komedi müzikal komedi adlanır. Ü. Hacıbeylinin "Arşın Mal Alan" ve "O olmasın, bu olsun" eserleri müzikli komedinin harika ve bedelsiz örnekleridir.

Facia. (Trajedi) Arapça üzücü, korkunç olay demektir. Janrın adı gibi trajedi terimini de kullanılır. Söz kendi ilk anlamından (trajedi keçiler hakkında şarkı demektir) uzaklaşarak, dramatik türün bir janrını bildirmiştir. Komedi'de komik olaylar önemli yer tutuyorsa, faciada üzgün, dehşet doğurucu olaylar ön plana geçiyor. Böyük umutun, hoş arzunun yok olması ile sonuçlanan piyeslere facia denir. Facianın baş kahramanı, esasen, yeni fikir, yeni yaşam uğrunda kavğa yapıyor. Bu mücadelede baş kahraman keskin direnişe rastlar. Kahramanın arzusu ile bu arzuyu hayata keçirmek imkanı arasında çok büyük çelişki oluşur. Karşılaştığı zorluklara rağmen, trajedi kahramanı kendi hedefinden dönmüyor ve çok hallerde bu yolda helak olur.
Faciada kahramanın fiziksel ölümü onun manevi zaferi anlamında anlaşılıyor. Olumlu kahraman fiziksel olarak imha olsa da, kendi ideali uğrunda fedakar, taviz vermez mücadelesi ile olumsuz kuvvetlere menevi açıdan galip gelmiş oluyor. 1896 yılında yazılmış "Müsibeti-Fahreddin" eseri Azerbaycan Edebiyatı tarihinde trajedi tarzının ilk örneğidir. Bu eserden sonra E.Hagverdiyev, N. Nerimanov, H. Cavid, C. Capbarlı gibi şair ve yazarlarımız  facia tarzının yeni örneklerini yaratmışlar. Facia nesirle yazıldığı gibi, nazımla da yazabiliyor. Azerbaycan Edebiyatı tarihinde manzum facianın ilk örneği H. Cavitin "Anne" eseridir (1910). Facia janrının sonraki daha mükemmel örnekleri H. Cavitin "Şeyh Senan" (1914) ve "İblis" (1918) eserleridir.

Drama. Dram eseri deyince çok hallerde dramatik türde yazılmış bütün eserler kastedilirse de, ayrıca işlenen dram terimi dramatik türün sadece bir janrının adını bildirir. Dramada hem komedi, hem de faciaya özgü belirtiler kendini gösterir. Dram komedi ile trajedi arasında orta pozisyon tutuyor. Buna rağmen, dram janrı dramatik türün diğer iki janrından özgün özellikleri ile seçilir. Faciadakı gibi, dramada da kahramanla çevre arasında ciddi anlaşmazlık ve keskin çatışma yaşanıyor. Ama faciadan farklı olarak, drama kahramanı bu anlaşmazlık ve çatışma sırasında, bir kural olarak, helak olmuyor, şer kuvvetlere manen galip gelmekle beraber, hem de fiziksel açıdan sağ kalıyor. Drama komik sahnelerden de kullanılabilir. Ama dramın baştanbaşa komik olaylar üzerinde kurulması mümkün deyil. Azerbaycan edebiyatı tarihinde dram tarzının ilk örneği M.F. Ahundzadenin "Hekayeti-hırs kuldurbasan" (1851) eseridir. Dram janrı da nazımla yazılabilir. H. Cavidin "Peygamber", S. Vurğunun "Vagif ' eserleri manzum dram örnekleridir.

Tragikomediya. Bilindiği gibi, trajedi ve dram formlarında komedi janrının elementleri kullanılabilir. H. Cavidin "Topal Teymur" eserinde, ayrıca S. Vurğunun "Vagif 'dramında soytarı karakterine yer verilmesi facia ve dramada komik elementlerin kullanılmasına seciyevi örneklerdir. Ama bazen trajik içerikli piyesde komizm, komik içerikli eserlerde ise tragizm o derece esaslı bir yer tutmaktadır ki , bu piyesleri janrına göre "facia" veya "drama" yok, "tragikomedi" adlandırmak gerekir. Azerbaycan edebiyatında tragikomediya janrı daha çok C.Memmedkuluzadenin adı ile ilgilidir. C. Memmedkuluzadenin "Ölüler", "Annemin kitapı" ve "Deli toplantısı" eserlerinin tragikomediya adlandırılması tesadüf değildir. Bu eserlerde özelligi bildiren şudur ki, bu eserler komik öyküler fonunda feci (faciavi) içerik ifade etmesiile edebiyatımızdakı iyimser ruhlu komedilerden (örneğin, M.F.Ahundzadenin "Hekayeti - Molla İbrahimhelil kimyager", "Hekayeti-Müsyö Jordan ve derviş Mesteli şah", "Hacı Kara" eserlerinden) önemli ölçüde farklıdır .
XX yüzyıl Azerbaycan dramatrujisinin en büyük nümayendeleri C. Memmedkuluzade, H. Cavit, C. Capbarlı, S. Vurgun, S. Rahman, M.İbrahimov, M. Hüseyin, İ.Efendiyev ve B. Vahabzade olmuşlardır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ay-maral-can.yetkinforum.com
 
Dramatik türün janrları (janr –edebi eserin bir kolu)
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Azerbaycan Ədəbiyyati-
Buraya geçin: